Ostatnie artykuły

Dym wędzarniczy i generator dymu PanKornik

Dym wędzarniczy i generator dymu PanKornik

Dziś trochę o dymogeneratorach, do czego właściwie służą? Co to jest dymogenerator?
Wszyscy uwielbiamy wędzone mięsa, ryby i sery, szczególnie ich intensywny aromat i smak. W naszych wędzarniach wykorzystujemy zazwyczaj proste palenisko, jednak wymagania rosną. Wzrasta zapotrzebowanie na bardziej wydajne, bezpieczne i bardziej czyste metody wytwarzania dymu. Bez dymu nie ma wędzenia, więc powstały dymogeneratory.

Jak działa generator dymu?

Całość działa na podciśnieniu wytwarzanym przez pompkę powietrzną. Wdmuchuje ona powietrze do dyszy umieszczonej w rurze dymnej, dzięki kształcie i odpowiedniemu rozmiarowi powietrze przepływa szybciej i i powstaje podciśnienie w komorze generatora nad miejscem żarzenia się zrębek. Powietrze zostaje także zassane do podtrzymania procesu przez otwory wykonane w urządzeniu. Następnie podciśnienie przekazuje dym zassany z wnętrza generatora do rury dymnej i dalej do komory wędzarniczej. Generator dymu świetnie nadaje się do wędzenia na zimno, można wędzić wiele godzin na jednej porcji ”paliwa” w zależności od ustawień wydajności pompki. Im większy wydajność tym więcej dymu jest wytwarzane. a czas spalania się zrębków ulega skróceniu. Grubsze zrębki będą paliły się szybciej, gdyż ilość powietrza między kawałkami drewna jest większa. Ilość wytwarzanego dymu, którą chcemy uzyskać zależy od ilości wtłoczonego powietrza przez pompkę. Ile powietrza powinniśmy wtłoczyć i ile zrębków użyć o jakiej gradacji musimy sprawdzić doświadczalnie, to jedyna metoda prowadząca do sukcesu.

Dymogenerator sprawdzi się również przy metodzie wędzenia na ciepło, jedyne co powinniśmy zrobić to zainstalować w wędzarni np. grzałkę grilla elektrycznego lub kuchenki. Jednak powinniśmy liczyć się z tym, że poniesiemy większe wydatki niż przy wędzeniu na tradycyjnym palenisku. Większość takich urządzeń przystosowana jest do dolnego podawania dymu, jednak możemy też takie przekształcić takie urządzenie lub samodzielnie zaprojektować by miało możliwość podania dymu dołem i górą, bo zarówno jeden jak i drugi sposób ma swoich zwolenników.

Pamiętajmy, że dymogenerator nie służy do produkcji jak największej ilości dymu wędzarniczego. Jest to dym, który powstaje przy niedoborze tlenu. Istnieje prawdopodobieństwo, że będzie dochodziło do suchej destylacji drewna. Piroliza spowoduje kwaśny smak wędzonek, o czym pisaliśmy całkiem niedawno.

Opublikowany w: Poradniki

Zostaw komentarz