Ostatnie artykuły

Akcesoria wędzarnicze, o których musisz pamiętać przy budowie wędzarni

Akcesoria wędzarnicze, o których musisz pamiętać przy budowie wędzarni

Kontrola temperatury w wędzarni

Bez względu na to, czy wędzimy na gorąco, czy na zimno, zawsze musimy kontrolować temperaturę w wędzarni przydomowej i nad nią panować. W tym celu niezbędny będzie odpowiedni termometr. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów termometrów. Sprawdź, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje:

  • Termometr bagnetowy – w celu ustalenia dokładnej temperatury trzeba wbić go w wędzonkę. Na końcu bagnetu znajduje się czujnik temperatury. Sczytywanie temperatury na zewnątrz bez konieczności otwierania wędzarni jest możliwe, dzięki długiemu kabelkowi łączącemu szpikulec z panelem elektronicznego termometru.
  • Termometr bimetaliczny – montowany zazwyczaj na drzwiach wędzarni. Z zewnętrznej strony montujemy tarczę ze wskaźnikiem, natomiast od wewnątrz wędzarni będzie zamontowany gwint mierzący temperaturę w komorze wędzarniczej.  Termometr ten łatwo zamontować i wymontować po zakończeniu wędzenia.
  • Termometr bezprzewodowy elektryczny – składa się z czujnika, metalowego szpikulca i panelu z wyświetlaczem. Sondę podłączamy do czujnika i wbijamy w mięso lub zawieszamy w komorze. Panel z ekranem montujemy obok wędzarni. Co ważne, na panelu możemy ustawić przypomnienie o ustalonym czasie wędzenia, powiadomienie o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze. To rozwiązanie znacząco ułatwia proces wędzenia, jednak przy jego montażu przeczytajmy dokładnie instrukcję i stosujmy się do zaleceń producenta, a w szczególności tych dotyczących maksymalnej odległości panelu od czujnika.  

Elementy do zawieszania wędzonek

Większość wędzonek jest zazwyczaj zawieszona na specjalnych hakach wędzarniczych. Haki powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Haki w kształcie litery S wykorzystujemy najczęściej do wędzenia, a także przechowywania wędlin. Do ryb warto wybrać haki wkręcane lub podwójne. W sklepach znajdziemy również haki potrójne, idealne do wędzenia kurczaków w całości, mięsa, słoniny, czy płatów ryb.
Haki to nie wszystko. Czasami warto zostawić miejsce na ruszt wędzarniczy.

Dzięki półce w komorze wędzarniczej, wykonanej ze stali nierdzewnej, możemy wędzić mięsa, sery, wędliny, kiełbasy czy ryby bez obawy o to, że coś może się zerwać z haka czy sznurka. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy wymiary półki, aby bez problemu pasowała do komory wędzarniczej.

Natężenie dymu w wędzarni

Utrzymanie odpowiedniej ilości dymu w wędzarni przez długi czas nie jest proste. Trzeba często doglądać wędzarnię i dbać o odpowiednią wentylację poprzez otwory wentylacyjne, uchylany daszek, czy mały komin na daszku. Pamiętajmy o tym szczególnie, podczas budowania przydomowej wędzarni z drewna.

Zapanowanie nad odpowiednią ilością dymu o pożądanej temperaturze ułatwi nam automatyczny generator dymu. Dzięki temu urządzeniu i zrębkom uwędzimy nasze wędliny czy kiełbasy w jeszcze prostszy sposób. Na generatorze zasilanym elektrycznie ustawiamy odpowiednią temperaturę i czas wędzenia i wszystko robi się samo, bez konieczności częstego doglądania wyrobów.

Po zakończonym wędzeniu musimy jeszcze znaleźć miejsce do osuszenia wędzonek. Jednak dzięki osuszaczowi możemy zrobić to właśnie w wędzarni. Urządzenie to działa na zasadzie wentylatora. Musimy tylko zamontować go w tym samym miejscu, gdzie wcześniej znajdował się generator dymu.

Jeśli budujesz własną wędzarnię drewnianą lub murowaną, szukasz wyżej wymienionych elementów niezbędnych do wędzenia i ułatwiających przygotowywanie wędzonek, zapraszamy Cię do sklepu Pankornik.pl Tutaj producenci wędzarni przedstawiają dodatkowe wyposażenie, które warto mieć.

Opublikowany w: Poradniki

Zostaw komentarz