Deflektor w wędzarni może przyczynić się do oszczędności energii elektrycznej poprzez poprawę efektywności procesu...
Jak zbudować wędzarnię ogrodową tanim kosztem?
Obecnie wędzarnię można nabyć w atrakcyjnych cenach i mieć kłopot z głowy. W sprzedaży dostępne są gotowe wędzarnie ogrodowe, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są tak skonstruowane, że proces wędzenia nie wymaga od nas większego wysiłku, wiedzy oraz stałej kontroli i doglądania. Dlatego pytanie o to jak zbudować wędzarnię ogrodową to „dylemat” osób, które chcą by:
- spełniała ona swoją rolę i to wszystko – jej wygląd zatem nie ma znaczenia, ma być przede wszystkim funkcjonalna,
- była zbudowana w krótkim czasie – czasem nawet do jednego wędzenia, choć kolejne są antycypowane,
- oraz by w przeciwieństwie od sklepowej czymś się wyróżniała, nie była sztampowa, stanowiła ozdobę ogródka.
Tytułowe pytanie z pewnością nie jest zadawane każdorazowo przez właściciela pięknego domku jednorodzinnego, który chce by wędzarnia wtapiała się w otoczenie i stanowiła ozdobę ogródka. Nie zawsze musi być ładna dla oka. Często budujemy ją np. na działce poza domem, na której uprawiamy warzywa i owoce, a w takim przypadku liczy się przede wszystkim, by spełniała swoją rolę. Nie trzeba więc obu tych walorów: wyglądu i funkcjonalności, łączyć ze sobą w każdym projekcie. Dlatego też w tym miejscu skupiamy się na budowie wędzarni ogrodowo-działkowej, przede wszystkim funkcjonalnej, którą można zbudować szybko, łatwo i bez dużej inwestycji finansowej.
Jak postawić wędzarnię ogrodową bez dużych nakładów finansowych
Pewne z góry zaplanowane i wdrażane działania mogą obniżyć koszty budowy wędzarni ogrodowej. Wymienić wśród nich należy:
- projekt – zwykle zadaszony lub odkryty, w przypadku niskich kosztów powinniśmy wybrać ten drugi, a podczas wędzenia do przykrywania mięsa używać worków jutowych lub lnianych,
- materiały – oszczędzając należy wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje ogródek; być może znajduje się w nim stara beczka, która będzie doskonała podstawą wędzarnika, być może stare skrzynki po owocach, z których można zbić komorę wędzarni, lub nawet deski z płotu (pozbawione farby), w przeciwnym wypadku należy się zaopatrzyć w deski u stolarza lub znajomego; podobnie jest z cegłami, które będą pomocne w budowie wędzarni aczkolwiek nie są wymagane,
- dodatki – zwykle wymagają zakupu, lecz są to drobne i tanie elementy, jak: haki, siatka do kładzenia mięsa, inne podwieszane elementy, aczkolwiek i w tym przypadku można niektóre z nich wykonać samodzielnie, np. wyginając drut na haki itd.
Poszczególne kroki w budowie taniej wędzarni są następujące:
- należy wykopać dół na ognisko, który zwykle jest wylewany betonem, oszczędzając można jednak użyć gładkich kamieni, które dobrze oddają ciepło, a nawet zrobić palenisko w ziemi; oczywiście ważne jest również zachowanie dostępu do dołu i możliwości dokładania opału, a także o jego przykrywanie by kontrolować temperaturę,
- pamiętając, że powinniśmy zachować stosunkowo duży dystans między paleniskiem a mięsem, dobrze jest wykorzystać cegły budując z nich komin doprowadzający ciepło i dym do drewnianego wędzarnika, a w zależności od naszej wizji i planów względem konstrukcji, utrwalić komin lub ułożyć cegły luźno, acz stosunkowo szczelnie,
- ostatnią już rzeczą jest dodatkowe ograniczenie dostępu ognia i ciepła do mięsa dzięki np. zastosowaniu stalowej płyty z jednym większym lub wieloma mniejszymi otworami, którą oddzielamy palenisko od wędzarnika.
Budować wędzarnię czy kupić?
Niegdyś niemal każdy wiedział jak zbudować wędzarnię ogrodową. Kolega pracujący na budowie dostarczył cegieł, a reszta pozostawała już w naszych rękach. Budowa wędzarni nigdy nie wymagała specjalnych starań ani wiedzy, lecz własnego zaangażowania owszem, a to dlatego, że w sprzedaży wędzarni jak obecnie nie było.
Aktualnie mamy w sklepie PanKornik duży wybór takich wędzarni ogrodowych, które można nabyć już za 350 złotych, a są przy tym trwałe, dobrze wędzą i są miłe dla oka. Właściwie więc tytułowy dylemat dotyczy jedynie osób, które z zasady lubią wszystko zrobić przy domu lub na działce samodzielnie, bo też z drugiej strony nie zawsze rachunek w postaci przeliczenia starań o materiały do budowy wędzarnika, jego skonstruowanie, można przeliczyć na wymienioną sumę. Wydaje się, że wysiłek ten oraz czas mu poświęcony są warte znacznie więcej.
Jak zbudować wędzarnię z drewna wielokrotnego użytku? to tytuł wpisu blogowego, który rozwija omawiany temat. Warto aby zapoznały się z nim osoby, które szukają tanich, praktycznych i szybkich rozwiązań związanych z budową wędzarni.
Zostaw komentarz