Ostatnie artykuły

Wędzenie krok po kroku

Wędzenie krok po kroku

W tym artykule staramy się opisać jak wygląda mniej więcej całościowy proces dotyczący przygotowania mięsa do wędzenia, dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędzeniem.

Peklowanie

Jak peklować mięso na mokro?

Peklowanie to podstawowy proces konserwacji mięsa, który pozwala na przedłużenie jego trwałości. Zabezpiecza przed rozwojem bakterii, jak również nadaje produktowi odpowiedni smak i wygląd. Najbardziej popularny i najprostszy sposób peklowania mięsa jest peklowanie na mokro. Polega na przygotowaniu odpowiedniego roztworu wody z solą lub solą peklującą i zanurzeniu w niej mięsa na klika dni.

Jak przygotować zalewę na bazie peklosoli?

Na 1 kg mięsa potrzebujemy ok 0,4 litra zalewy.
W przypadku 10 kg mięsa mnożymy przez 0,4 litra wody wychodzi nam 4 litry wody do której dodajemy 10% soli peklującej . Dokładnie mieszamy do momentu rozpuszczenia się soli.
Następnie wkładamy wyroby do naczynia może być to pojemnik wykonany ze stali nierdzewnej. lub plastiku przystosowane do kontaktu z żywnością. Staramy się, aby produkty były w całości zanurzone w zalewie, na górę można położyć talerz aby upewnić się, że mięso nie wypłynie na wierzch.
Wstawiamy do chłodnego miejsca o temperaturze od 4°C do 8 °C. Staramy się codziennie mięso obracać i tak przez klika dni. Ilość dni zależna jest od rodzaju mięsa i jego gramatury. W przypadku delikatnego mięsa, jak polędwiczka wieprzowa potrzebuje mniej czasu, niż większa szynka lub schab. Możemy również przed samym włożeniem do naczynia dokonać nastrzykiwania mięsa za pomocą strzykawki z igłą, aby mieć pewność, że solanka dostała się do wnętrza. Przy krótszym peklowaniu pozwoli to uniknąć powstania w środku tak zwanego szarego oczka już po obróbce termicznej.

Osuszanie

Jak osuszyć mięso?

Mięso wyciągamy z naszej solanki i pozostawiamy je do ociekania na przynajmniej dobę w chłodnym miejscu. Następnego dnia wkładamy mięso do siatek wędliniarskich lub osznurowujemy za pomocą sznurka. Wieszamy na kijach wędzarniczych i pozostawiamy na kilka godzin w temperaturze pokojowej. W międzyczasie przygotowujemy wędzarnie.
Osuszanie eliminuje przyleganie dymu do powierzchni wędzonek, dzięki czemu produkty z wędzarni osiągają pożądany kolor i nie będą czarne i okopcone.
Aby nasz proces wędzenia odbywał się prawidłowo, powinniśmy pozbyć się wilgoci z naszej wędzarni i dokładnie ją wygrzać w temperaturze ok 40- 50 stopni przez ok 1 godzinę. W przypadku tradycyjnej wędzarni drewnianej z kanałem dymnym, rozpalamy ognisko w naszym palenisku, pamiętajmy że używamy drewna liściastego np. olchy, buku lub owocowego.
Po częściowym spalaniu drewna uzyskujemy w palenisku żar. Jest to doskonałym momentem aby włożyć nasze wyroby do osuszania. W wędzarni możemy lekko uchylić drzwiczki lub daszek, aby był swobodny przepływ ciepłego powietrza. W trakcje osuszania nie powinny być dymu.

Wędzenie

Jak wędzić mięso w wędzarni?

Jeśli mięso zostało prawidłowo przez nas osuszone możemy zacząć proces wędzenia. Wkładamy produkty do wędzarni tak aby nie stykały się ze sobą.

Mamy kilka metod wędzenia na zimno, ciepło lub na gorąco. W przypadku wędzenia na ciepło w temperaturze 30-45°C a na wędzenie na zimno 12 do 24°C. My skupimy się jednak na wędzeniu metodą na gorąco.

Do tradycyjnej wędzarni ogrodowej z paleniskiem do powstałego żaru dorzucamy większe kawałki drewna. Temperaturę na wędzarni kontrolujemy za pomocą drzwiczek w palenisku ograniczamy lub zwiększamy dopływ powietrza. Staramy uzyskać temperaturę w granicach 55-60 °C. Czas wędzenia będzie uzależniony od rodzaju mięsa i od jego wielkości a także od temperatury jaką mamy w wędzarni. Polędwiczka będzie krócej się wędzić niż szynka, czy boczek. Dlatego też obserwujemy nasze produkty w wędzarni, sprawdzamy ich barwę.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w termometr elektroniczny z sondą ułatwi nam to kontrolowanie temperatury w środku mięsa i sprawdzeniu czy wyrób osiągną odpowiednią temperaturę i czy jest już gotowy.

Podpiekanie

Jak podpiekać?

Podpiekanie czy parzenie, którą metodę wybierzemy zależy od nas samych i oczywiście receptury.
Obie metody są prawidłowe. Podczas podpiekania bardziej wyczuwalny jest smak i aromat wędlin.

Podpiekanie odbywa się w temperaturze ok 90°C . Jeśli chcemy sprawdzić jak długo ma trwać ten proces należy sprawdzić jaką temperaturę mamy w środku wędzonek. Jeśli uzyskamy pomiar w wysokości 68 stopni we wnętrzu wędzonki oznacza, iż jest ona gotowa do wyjęcia z wędzarni.

Parzenie

Jak parzyć wyroby?

Parzenie odbywa się w wodzie o temperaturze ok 70-75 °C , nie możemy pozwolić na to aby podczas tego procesu zagotowała się woda. Podobnie jak przy opiekaniu na

Opublikowany w: Poradniki, Przepisy

Zostaw komentarz