Ostatnie artykuły

Płukanie i suszenie ryb

Płukanie i suszenie ryb

Bez względu na wybraną metodę solenia, na sucho czy mokro, ryby należy później dokładnie wypłukać i osuszyć w przewiewnym miejscu lub podgrzanym urządzeniu wędzarniczym. Tylko takie przygotowanie do wędzenia zagwarantuje prawidłowy przebieg procesu oddziaływaniu dymem oraz wysoką jakość uwędzonego wyrobu.

"Ryb nie powinno się płukać wodą ze strumienia, rzeki i jeziora"
"Przed włożeniem do wędzarni ryby muszą przeschnąć, najlepiej w przewiewnym i zacienionym miejscu, zawieszone na prętach lub hakach wędzarniczych"

Ryby powinno się bardzo dokładnie płukać pod bieżącą  wodą, uwzględniając jamę brzuszną. Zmywa się przy tym także resztki śluzu i krwi. Temperatura wody nie powinna przekraczać 20°C. Nie powinno się używać wody ze strumienia, rzeki lub jeziora. Najlepiej płukać ryby na przetaku lub w plastikowym naczyniu.

Przed ułożeniem ryb w wędzarni warto je na chwilę zawiesić w pozycji pionowej. Tak osuszone zyskają większą twardość i nie zerwą się z haka pod swoim ciężarem. Ma to szczególne znaczenie, gdy ryby mają wisieć w dymie. Tam, gdzie nie można ryb powiesić, należy je ułożyć na ruszcie tak, aby miały zapewniony dostęp powietrza, co trwa ok. 2 godz. Nie należy wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wpłynęłoby to bowiem niekorzystnie na ich smak.
Opublikowany w: Poradniki

Zostaw komentarz