Ostatnie artykuły

Kiełbaski prababki z 1896 r.

Kiełbaski prababki z 1896 r.

Kiełbaski prababki z 1896 r.

Przepis pochodzi z 1896 r. Są to cienkie kiełbaski zrobione bez używania peklosoli, z mięsa tylko solonego solą. Jak sama nazwa mówi. Zrobiłam ją z farszu kiełbasy wiejskiej pradziadka, według przepisu z 1896 roku.

Przepis na 1 kg kiełbasek.
- Mięso wieprzowe od szynki lub łopatki chude 0,5 kg
- Podgardle oskórowane chudsze 25 dag
- Mięso z wieprzowych golonek 25 dag

Przyprawy:
- Sól warzona 18 g/kg
- Pieprz 2 g/kg
- Czosnek 3 g/kg
- Cukier 1 g/kg
- Majeranek 3 g/kg
- Gałka muszkatołowa 1 g/kg

Jelita:
osłonki kalogenowe ciemne Fi 21 mm

Sposób wykonania:

Rozdrabnianie:
Mięso wieprzowe od szynki lub łopatki chude i podgardle przepuszczamy przez sito 8 mm.Mięso z golonki przepuszczamy dwukrotnie przez sito 3 mm, do zmielonego mięsa dodajemy 50 ml lodowatej wody, sól, cukier, czosnek, gałkę muszkatołową i dodatkowo jeszcze rozdrabniamy je blenderem na papkę.

Mieszanie:
Rozdrobnione mięso z golonki razem z przyprawami mieszamy ze zmielonym mięsem z szynek i podgardlem. Dodajemy pozostałe przyprawy majeranek i pieprz. Całość dokładnie wyrabiamy do dokładnego połączenia się wszystkich składników. Wyrobiony farsz odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie napełniamy ściśle jelita. Napełnione jelita odkręcamy w kiełbaski o odpowiadającej nam długości.

Osadzanie:
Osadzanie od 2 do 3 godzin. W moim przypadku gdy wędzenie odbywać się będzie metodą garnkową dodatkowo osuszam ją kilkanaście godzin.

Wędzenie:
Wędzimy w temperaturze 50-55 stopni Celsjusza do odpowiadającego nam koloru. Ja wędziłam w garnku na zrębkach olcha/buk przez 2 godziny.

Parzenie:
Parzymy 20 minut w temperaturze 72-76 stopni Celsjusza.

Chłodzenie:
Schładzamy kiełbasę powieszoną na kiju.

Źródło: Smaker.pl
Opublikowany w: Przepisy

Zostaw komentarz