Wielu z nas nie wyobraża sobie posiłku bez mięsa. Wybór w dzisiejszych supermarketach jest nieograniczony począwszy od drobiu po dziczyznę i różne rodzaje przetworzonego mięsa. Silnie rozwinięty konsumpcjonizm, powoduje jeszcze większą chęć do próbowania nowości garmażeryjnych, a także do sprawdzenia własnych umiejętności w roli producenta takich wyrobów.Powstało wiele urządzeń wspomagających pracę nad własnymi wędlinami i choć jest wiele metod wytwarzania większość jesteśmy w stanie zastosować w warunkach domowych.Najbardziej popularnymi są wędliny domowe suszone, wędzone lub wędzone parzone. Dziś skupimy się na tych pierwszych i podzielimy się z Wami garścią przepisów 😉

Wszyscy kojarzymy produkty typu ”polędwica łososiowa”, ”chorizo”, czy wędliny długo dojrzewające. Ich zapach i smak znamy na pamięć, ale kupując je w sklepach z pewnością nie pamiętamy o ich skomplikowanym składzie. Lubimy wiedzieć co jemy, więc najlepszym sposobem na pewność składników jest samodzielne ich skomponowanie.

Jak zrobić suszony schab?


Lub jak kto woli schab z pończochy bez konserwantów i wspomagaczy. Po pierwsze mięso myjemy i osuszamy. Na tym etapie obtaczamy mięso w cukrze, na 1,5kg schab pół szklanki cukru. Umieszczamy najlepiej w metalowej lub drewnianej formie i wkładamy do lodówki na mniej więcej 36 godzin. Po tym czasie pozbywamy się płynu, który wyciekł z mięsa i myjemy je z cukru. W następnym etapie mięso powinno być osuszone, a następnie obsypane solą ok. pół szklanki z niewielkim dodatkiem peklosoli ok. łyżka. Ponownie pozostawiamy mięso w lodówce na 36h i powtarzamy czynności, czyli płuczemy i osuszamy. Ostatni etap, przygotowujemy mieszankę ziół; 1 główka średniej wielkości czosnku przeciśnięta przez praskę, 1 łyżka zmielonego pieprzu, majeranku oraz tymianku. Schab obsypujemy ziołami i pozostawiamy na dodatkowe 24h w lodówce. Jest to przepis na tradycyjny schab, oczywiście w naszej mieszance ziół może pojawić się także ostra lub słodka papryka lub inne ulubione przyprawy. Przygotowania zakończone teraz ostateczna część czyli suszenie. Suszenie może przebiegać na dwa sposoby. Przy pierwszym umieszczamy mięso w pończosze i wieszamy w przewiewnym, suchym, ale ciepłym miejscu. Np; między oknem a grzejnikiem lub kuchenką. W takiej postaci zostawiamy na minimum 4 doby, jeżeli lubimy bardziej wilgotne mięso, lub dłużej jeśli wolimy bardziej wysuszone. Jednak nie możemy przesadzić, gdyż po prostu wyschnie i będzie twarde. Schab suszony okrojony w cieniutkie plasterki smakuje obłędnie. Innym sposobem możemy przyspieszyć czas oczekiwania i suszenie przeprowadzić w piekarniku. Porcje układamy na ruszcie, a piekarnik rozgrzewamy do 80 stopni C. Z mięsa będzie wyciekał płyn, więc warto zabezpieczyć piekarnik podstawiając blachę. Po upływie godziny zmniejszamy temperaturę do 50 st. C, włączamy termoobieg i suszymy ok.4 godziny. Po wyjęciu, schab wieszamy na dobę w przewiewnym miejscu, możemy użyć do tego sznura do wędlin. Gotowe!

W podobny sposób możemy wykonać suszoną wołowinę jednak zamiast tymianu i majeranku, polecam dodać kolendrę i rozmaryn. Choć cały proces powstania wyrobu wymaga czasu, to jednak nasz udział jest w tym niewielki, a otrzymujemy dużo zdrowsze produkty.