Dlaczego samodzielne wędzenie to najlepsze rozwiązanie?

W domowej wędzarni możemy samodzielnie przygotować ryby, wyroby z wieprzowiny, dziczyzny, wołowiny, czy mięso z kurczaka i sery. Dla wielu osób samodzielne wędzenie to pasja. Samodzielnie wykonane wędzonki są zdrowsze niż te kupowane w sklepach. W sklepach mięsnych stosowane są dodatkowe substancje chemiczne, które wydłużają przydatność produktów do spożycia, a jednocześnie źle wpływają na nasze zdrowie. Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z samodzielnym wędzeniem, musimy wybrać odpowiedni model. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom wędzarni ogrodowej i elektrycznej.

Zalety tradycyjnej wędzarni ogrodowej

Do ogrodów wybieramy najczęściej wędzarnie drewniane i murowane. Według miłośników wędzenia najlepsze efekty przynosi wędzenie w wędzarni drewnianej. Ten rodzaj budowy nie tylko dodaje ogrodowi uroku, ale również dodaje smak wędzonym potrawom. Wędzarnie drewniane mniejsze mają zazwyczaj wsad z góry, natomiast większe modele mają drzwiczki, które ułatwiają wkładanie i doglądanie wyrobów. W przypadku wędzarni drewnianej musimy pilnować, aby temperatura wewnątrz była zawsze na stałym poziomie. To sprawia, że wędzarnia wymaga ciągłego pilnowania, ale dla prawdziwych pasjonatów jest to tylko przyjemnością, a nie problemem. Wędzarnia tradycyjna generuje więcej dymu niż wędzarnia elektryczna. Dlatego powinna być umiejscowiona w ogrodzie, z dala od sąsiadów, aby nie przeszkadzał im wydobywający się dym.

W wędzarni drewnianej nie może zabraknąć paleniska, które musi być dostosowane do wielkości komory wędzarniczej, a także rury łączącej palenisko z komorą, deflektora rozpraszającego dym, poprzecznych zawieszek do wędzonek, czy termometru umożliwiającego dokładne kontrolowanie temperatury. W sklepie Pankornik.pl znajdą Państwo jedno oraz dwukomorowe wędzarnie wykonane z drewna odpornego na niesprzyjające warunki atmosferyczne.  

Zalety wędzarni elektrycznej

Jest to wygodne i nowoczesne rozwiązanie. Dzięki zakupieniu elektrycznej wędzarni domowej i jej małym wymiarom możliwe jest nawet wędzenie na balkonie. Wędzarnie elektryczne nie są tak wymagające, jak wędzarnie ogrodowe. Tutaj mamy generatory dymu, dzięki sterownikom możemy sterować temperaturą przy użyciu przycisków. Co ważne, wędzarnie elektryczne są wytrzymałe i przetrwają lata. Są zazwyczaj odporne na korozje. Dostępne w sklepie Pankornik.pl wędzarnie elektryczne są zrobione z materiału Alu-Cynk, co zapewnia doskonałą ochronę przed rdzą, pęknięciami, zmarszczeniami, czy pęcherzykami. Wędzarnie elektryczne nie zużywają zbyt dużych ilości prądu, a także umożliwiają utrzymanie stałej temperatury w pożądanym czasie.

W celu wędzenia potraw w wędzarni elektrycznej nie jest konieczne posiadanie doświadczenia, jest to bardzo łatwy proces. Nie musimy zbyt często doglądać wędzonek, po prostu ustalamy temperaturę na panelu i czekamy, aż wszystko się dobrze uwędzi. Co ważne, tutaj do wytworzenia dymu wystarczy wbudowany generator dymu i zrębki, czyli trociny, które nadadzą potrawom aromatu. Dzięki temu uzyskujemy czysty dym, pozbawiony niebezpiecznych kwasów, a wędzonki zyskują taki sam smak jak w przypadku spalania całego drewna. Wędzarnie elektryczne są bezpieczne, w lepszych wersjach wbudowany termometr może przypomnieć o wyciągnięciu wyrobów i zakończeniu wędzenia. Z wędzarnią elektryczną możemy wędzić w ogrodzie, szopie, na balkonie, a także w plenerze, o ile mamy podłączenie do źródła zasilania.  

Które rozwiązanie wybrać?

Przy dokonywaniu wyboru należy kierować się przede wszystkim tym, jak często będziemy przygotowywać wędzone potrawy i w jakiej ilości. Od tego uzależniona jest wielkość wędzarni. Wędzarnie drewniane sprawdzą się w przypadku, kiedy mamy własny ogród lub działeczkę i dużo wolnego czasu do pilnowania przebiegu wędzenia. Wędzarnie elektryczne sprawdzą się w przypadku wędzenia w plenerze, na balkonie, a także w ogrodzie. Są one rozwiązaniem bardziej wygodnym, niewymagającym zbyt częstego dozoru. Całym procesem wędzenia zarządzamy przy pomocy klawiszy na panelu wędzarni.
Jeśli jeszcze nie są Państwo zdecydowani, co do rodzaju wędzarni zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem na stronie sklepu Pankornik.pl Tam znajdą Państwo zarówno wędzarki elektryczne, jak i drewniane. Zapoznanie się ze szczegółami oferowanych modeli ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.