Ostatnie artykuły

Wędzarnie metalowe

W tej kategorii mamy dużą różnorodność wędzarni, gdyż mogą być jednocześnie ogrodowe lub jak urządzenia domowe z funkcją grilla oraz wędzenia. Te pierwsze posiadają stalowa komorę wędzarniczą, kanał dymny oraz palenisko wszystko ze stali. Wszystkie części są pomalowane specjalistyczną farbą odporną na wysokie temperatury.
Wędzarnie stalowe przede wszystkim zalecane są do wędzenia na zimno, gdyż trudno jest utrzymać w nich stabilną, wyższą temperaturę. Oczywiście jest to możliwe jednak wymagałoby od nas więcej zainteresowania. Ta cecha utrudnia wędzenie w okresie panowania niskich temperatur powietrza, a szczególnie zimą. W sprzedaży najczęściej trafiamy na wędzarnie stalowe gotowe, w których możemy wędzić na ciepło i na zimno. Zmianę stylu wędzenia dyktuje kanał dymny, który składa się najczęściej z dwóch rur. Dwie do wędzenia na zimno, a jedną podłączamy kiedy chcemy wędzić na ciepło. Jeżeli chodzi o gabaryty takiej wędzarni, musimy mieć na uwadze, że mimo tej samej wielkość w porównaniu do wędzarni drewnianej, stalowa będzie znacznie cięższa.


Innym modelem wędzarni metalowej są przedstawiciele urządzeń wielofunkcyjnych jak grill z możliwością wędzenie lub znany większości Borniak.
Borniak jako wędzarnia elektryczna nie potrzebuje paleniska. Jest to nowoczesne urządzenie, które ma na celu zastąpić wędzenie tradycyjne. Jest również świetnym rozwiązaniem dla osób , które nie posiadają własnego podwórka, mieszkają w bloku lub nie mogą pozwolić sobie na zadymianie okolicy. Wędzonki z wędzarni elektrycznej niczym nie różnią się od tych z tradycyjnych wędzarni.
Tutaj za produkcję dymu odpowiada generator dymu, do którego możemy dokupić element do wędzenia na zimno. Wędzenie nigdy nie było prostsze. W użytkowaniu jest to bardzo czysta i łatwa do obsługi wędzarnia. Ustawiamy odpowiednią temperaturę, wkładamy wędzonki i nie musimy prawie ich doglądać. Nad zachowaniem odpowiedniej temperatury czuwa sama wędzarnia. Borniaka od tradycyjnych wędzarni odróżnia nie tylko elektryczność, ale również sposób opalania. W tym przypadku wykorzystuje się zrębki drewniane. Dymogenerator bez problemu zastępuje palenisko. Umożliwia wędzenie na ciepło, a także na zimno po podłączeniu odpowiedniego elementu. Wędzarnie te co raz bardziej zyskują na popularności.