FAQ

NAJCZĘśCIEJ ZADAWANE PYTANIA !

Nie. Nie ma takiej możliwości. Zestaw jest tak skonstruowany, że do komory wędzarni nie dochodzą płomienie z paleniska.

Nie. Wszystkie elementy przyjadą do Państwa skręcone. Na miejscu należy przykręcić jedynie kominek oraz wywiercić otwór do umiejscowienia termometru.

Tak. Oczywiście każdy opał zdaje egzamin w naszych wędzarniach. Należy jednak pamiętać, że do wędzenia używamy wyłącznie drzew liściastych.

Wędzarnia trzeba na wstępie podgrzewać i opalić wybranym gatunkiem drewna. Po około godzinie zamykamy i wędzarnię i rozpoczynamy proces wędzenia. Do wyboru mamy trzy metody wędzenia: na zimno (trwa kilka dni), na ciepło (do dwóch dni), na gorąco (kilka godzin).

Jeśli temperatura na zewnątrz jest niska, a wędzarnia jest stosunkowo wilgotna, wędzarnię można wstępnie wysuszyć. Aby to zrobić, rozpal niewielką ilość drewna w dolnym palenisku i poczekaj, aż wszystko się wypali i palenisko ostygnie (najlepiej około 4-5 godzin).

Parzenie po wędzeniu czy peklowaniu, gwarantuje, pozbycie się mikroorganizmów, które mogą przyczynić się do szybszego psucia się mięsa. Skutecznie usuwa również szkodliwe bakterie.  Zalecane jest parzenie po wędzeniu ale zależne jest to od konkretnej receptury i przeznaczenia danego wyrobu.

Najprawdopodobniej przyczyną jest nieprzestrzeganie temperatury podczas peklowania i ociekania. Peklowanie należy bezwzględnie przeprowadzić w temperaturach chłodnych, czyli w przedziale 2-6 stopni Celcjusza.

Częstym błędem jest wystawianie mięsa na zbyt wysokie temperatury, wędzenie powinno odbywać się w stałej temperaturze, zmiany temperatury z niższej na bardzo wysoką dadzą efekt suchości mięs. Bardzo ważnym jest aby przed włożeniem mięsa do wędzarni ustabilizować temperaturę w jej wnętrzu.

Tak. Mieszając różne rodzaje zrębków wędzarniczych nadawać można wędzonkom unikalne aromaty.

Po pierwsze podstawą do reklamacji jest sporządzenie protokołu szkody w obecności kuriera. Kurier musi taki protokół udostępnić osobie odbierającej paczkę, jeśli ta okazuje się być uszkodzona.

Po drugie należy poinformować nas o zaistniałej sytuacji telefonicznie lub e-mailem.

Tak, lecz do wędzenia na zimno należy zestaw doposażyć w dodatkowy 1 metr rury (co najmniej). Pozwoli to wystarczająco wychłodzić dym wędrujący z paleniska.

Proces zajmuje od 4 do 12 dni przy wędzeniu na zimno (6 godzin dziennie). Szynkę wędzoną na ciepło (30-50 stopni C) trzymamy w wędzarni przez kilka godzin w czasie 2 dni. Natomiast jeżeli chcemy wędzić na gorąco (40-65 stopni C) wystarczy tylko 1 dzień przez od 2 do 6 godzin.

Po wyjęciu wędzonego mięsa z solanki należy je odcedzić. To bardzo prosty proces, ale bardzo ważny w kontekście całości. Odsączanie wędlin to nic innego jak powieszenie surowca w chłodni (temperatura nie wyższa niż 6ºC) na 24 godziny.

Wędzenie zimnym dymem zachodzi w temperaturze pomiędzy 16-22 °C. Dla tej metody istotnym aspektem jest również wilgotność powietrza, która powinna mieścić się w przedziale 90-95%. Przy zachowaniu tych wartości całkowity czas wędzenia wynosi od 1 do 14 dni, zależnie od oczekiwanego efektu i rodzaju produktu.

Ser biały typu włoskiego – wędzimy od 4 do 5 godzin, w temperaturze 45-55 stopni Celsjusza. Camembert –  w temperaturze 30 stopni Celsjusza i wędzimy około 2-3 godzin. Ser żółty – w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza przez około 6 godzin.

Mięso wędzone trudno sprawdzić czy jest uwędzone poza umownym czasem 5-6 godzin wędzenia na gorącą. Można kupić specjalny termometr, który wbijamy do mięsa. Temperatura uwędzonego mięsa musi mieć 65 - 70 stopni Celsjusza. Ale zależne jest to użytego rodzaju mięsa.

Wędzarnia nie powinna stać cały rok bez zadaszenia. Po zakończonym wędzeniu należy wędzarnie schować pod zadaszeniem w suchym miejscu.

Więcej na temat przechowywania i impregnacji w artykule: PRZECHOWYWANIE ORAZ IMPREGNACJA WĘDZARNI

Tak, natomiast należy wziąć pod uwagę, że elementy stalowe mogą korodować. A elementy drewniane przy zmianach temperatur pracują. Dlatego zalecamy przykrywanie wędzarni na okres kiedy ich nie używamy.

Tak. Poniżej można użyć formularza kontaktowego lub porozmawiać telefonicznie. W razie wątpliwości i pytań jesteśmy zawsze chętni do pomocy i doradzenia. Wybór wędzarni jest bardzo istotny.

Oczywiście. Do zestawu dołączamy książkę,  w której uzyskają Państwo podstawowe informacje jak przygotować produkty, jak wędzić, w jakich temperaturach, jak długo, jakiego opału użyć itd. W przypadku problemów zawsze jesteśmy do dyspozycji naszych klientów pod telefonem lub e-mailem.

Wybór drewna do wędzenia jest jednym z najważniejszych czynników aby nasze wędzonki miały charakterystyczny smak. Użycie jabłoni lub wiśni zaleca się do wędzenia ryb i wieprzowiny, klon i dąb najlepiej będzie pasował do wołowiny i dziczyzny. Nie używajmy do wędzenia drewna iglastego ze względu na dużą ilość żywicy, użycie tego typu drewna zaleca się profesjonalistom wędzenia.

Nie używajmy do wędzenia najtańszego mięsa zakupionego w promocji ponieważ nie uzyskamy nić ciekawego ani smacznego. Postawmy na mięso prosto od rzeźnika które jest świeże, np. dobrej jakości żeberka powinny być pokryte duża ilością mięsa bez zwiększonej ilości tłuszczu powierzchniowego. Mostek powinien charakteryzować się  ładnym marmurkiem i białym, twardym tłuszczem o grubości ok. 0,5 - 1 cm. Nie wybieraj do wędzenia również mięs mrożoneych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI DOTYCZĄCE OBSŁUGI SKLEPU

Instrukcja do wędzarni elektrycznych jest wysyłana razem z zamówioną wędzarnią, dodatkowo mogą Państwo pobrać instrukcję do każdej wędzarni w zakładce "załączniki" pod zdjęciami z produktem.

Po złożeniu zamówienia otrzymają Państwo wiadomość e-mail o złożonym zamówieniu a w nim odnośnik do śledzenia zamówienia.
Dodatkowo po każdej zmianie statusu zamówienia otrzymają Państwo e-mail.
Mogą Państwo sprawdzić status swojego zamówienia zaraz po zalogowaniu się na stronę , wybraniu -> Historia i szczegóły zamówienia -> Szczegóły zamówienia 
Znajdą tam Państwo wszystkie informacje i statusy zmian zamówienia.

Po wejściu na stronę: ŚLEDZENIE ZAMÓWIENIA wpisujemy Numer Zamówienia oraz Email na które złożyliśmy zamówienie.

Numer zamówienia znajduje w emailu który otrzymaliśmy przy zamówieniu produktów.

W celu odstąpieniu od umowy należy wypełnić i odesłać dokument na adres: sklep@pankornik.pl