Ostatnie artykuły

Wędzarnie ogrodowe

Wędzarnie ogrodowe, wędzarnie metalowe i wędzarnie drewniane. Do budowy naszych wędzarni  ogrodowych najczęściej używamy dwóch rodzaju drewna, zarówno drewna olchowego jak i świerkowego. Oba materiały nadają się jak najbardziej do budowy wędzarni. Tak jak każde drewno jest mało odporne na działanie czynników zewnętrznych jak wilgoć, pleśń, grzyby a nawet szkodników, dlatego trzeba pamiętać o wcześniejszym ich zabezpieczeniu i prawidłowym przechowywaniu. Zalecamy trzymanie wędzarni pod jakimś zadaszeniem. Przy produkcji wędzarni bierzemy pod uwagę całą jej konstrukcję, dlatego też nasze produkty są mobilne, po całym procesie wędzenia z łatwością możemy je przenieść w dogodne miejsce. Wędzarnie z drewna liściastego jak olcha cieszy się dużą popularnością wśród naszych klientów ze względu na trwałość, odporność na wysokie temperatury. Drewno nie pęka i nie kurczy się. Wędzarnie wykonane z drewna iglastego jak świerk mogą mieść śladowe ilości żywicy co nie zmienia faktu, że możemy w nich bez problemu wędzić. Jeśli zauważymy żywicę wówczas należy taką wędzarnie przepalić w wyższej temperaturze na pusto bez żadnego wsadu.


Jaka wędzarnia jest lepsza –  drewniana czy metalowa?


Wśród wędzarni wyróżniamy trzy ich typy: wędzarnie drewniane ogrodowe, wędzarnie metalowe ogrodowe i murowane ogrodowe. Wędzarnie drewniane są najbardziej popularne, na co z pewnością wpływa wiele faktów, a m.in. ten, iż stosunkowo łatwo je zbudować. Podobnie murowane, stawiane najrzadziej, gdyż wymaga to już pewnych umiejętności murarskich i większych nakładów finansowych. Natomiast wędzarnie metalowe ogrodowe stawiane nie są. Owszem, nierzadko obija się od wewnątrz blachą wędzarnie murowane i drewniane, lecz tutaj mamy na myśli wędzarnie w całości wykonane z metalu, co oczywiście, przez najważniejszą funkcję jaką spełniają, głównie dotyczy komory wędzarni.

Wędzarnie ogrodowe, wędzarnie metalowe i wędzarnie drewniane. Zadane tu pytanie: jaka wędzarnia jest lepsza: wędzarnia drewniana ogrodowa czy metalowa ogrodowa?, dotyczy więc wędzarni w całości wykonanych z tytułowych materiałów w części najważniejszej – komorze, i na porównaniu właśnie takich tutaj się skupimy. A właściwie na wędzarniach niewielkich rozmiarów, kupnych i przenośnych, zatem murowane z tej klasyfikacji są wyłączone.


Najważniejsze różnice między wędzarnią drewnianą a metalową


Przez powyższe można uznać, że najważniejszą cechą jaką należy brać pod uwagę zastanawiając się czy wybrać wędzarnię drewnianą czy metalową, są przede wszystkim walory smakowe, których obie dostarczają. Najpierw jednak należy przyjrzeć się podstawowym różnicom między nimi. Koneserzy wędzenia zwracają uwagę na to, że między wędzarniami metalowymi a drewnianymi różnice sprowadzają się do:

temperatury wędzenia – większość użytkowników twierdzi, że wędzarnie metalowe szybciej się wychładzają (z pewnością zależy to od pory roku), co rzutuje na częstsze ich doglądanie podczas wędzenia, wagi – przenośne wędzarnie metalowe są cięższe od drewnianych i w ich przenoszeniu występują pewne trudności, szczególnie przy rozmiarach 50x50x100 cm i większych, rodzaju wędzenia – w związku z tym, że wędzarnie metalowe szybciej się schładzają, istnieje przekonanie, że łatwiej w nich wędzić na zimno. Wędzenia określonego mięsa – dodać należy, że wędzarnie metalowe są uznane przez wielu amatorów wędkarstwa za najlepsze do wędzenia ryb.


Jakość wędzonek z wędzarni drewnianej ogrodowej i metalowej ogrodowej


Pytanie o materiał z jakiego została zbudowana wędzarnia ma znaczenie jedynie gdy weźmie się pod uwagę rolę jaką pełni i ewentualne różnice w jakości uwędzonego mięsa. Wśród danych, które można odnaleźć na ten temat najczęściej powtarza się przekonanie, że drewniane wędzarnie w pewnym subtelnym stopniu oddziałują na wędzone mięso pozostawiając specyficzny, pożądany posmak. Trudno odnaleźć na to dowody. Fabryczne wędzarnie drewniane są oczywiście przepalane, często odpowiednio impregnowane, zbudowane z desek drzew liściastych lub odpowiednio przygotowanych iglastych i z pewnością pachną drewnem. Być może ma to pewien wpływ na jakość wędzonek, jednak uznać należy, że decydującym jest opał, który wykorzystujemy do wędzenia, generujący na tyle intensywny dym, że redukuje wszystkie inne zapachy i smaki.

Wspomniany już fakt mówiący o konieczności częstszego doglądania wędzarni metalowej, gdyż szybciej się wychładza, jest kolejnym i już ostatnim czynnikiem, który może mieć hipotetyczne znaczenie dla jakości wędzonek. Wobec powyższego można bowiem uznać, że temperatura i zadymienie w komorze są częściej niestabilne w wędzarni metalowej, niż drewnianej. Przy stałym doglądaniu procesu wędzenia wpływ ten jest zminimalizowany, aczkolwiek wędzenie jest trudniejsze w kontroli. Czy to ma wpływ na smak wędzonki nie sądzimy, jednak mogą pojawiać się przez to pewne subtelne różnice w strukturze mięsa, aczkolwiek uznać należy, że tylko wybitny smakosz je rozpozna.

Zatem odpowiedź na pytanie – jaka wędzarnia jest lepsza: Wędzarnie ogrodowe, metalowe i drewniane, nie jest jednoznaczna. Wydaje nam się jednak, że jeśli istnieją jakieś różnice, które dotąd nie zostały potwierdzone, to są one zbyt subtelne, by je w każdym przypadku zauważyć.