W nawiązaniu do pytań, czy można malować paleniska farbą żaroodporną, olejną czy inną antykorozyjną?

Sprawą oczywistą jest fakt, że paleniska czy to ogrodowe, czy do wędzarni, wykonane ze stali węglowej, należy zabezpieczyć przed korozją. Wydłuży to użytkowanie produktu. Pytanie, które pada najczęściej czy piece można malować farbami od środka? Rodzi to kolejne pytanie. W jakim celu skoro, sprawą oczywistą jest osmolenie paleniska wewnątrz. Malowanie wnętrza nie ma żadnego sensu. Dodatkowo substancje chemiczne oraz zapach będą szkodliwe dla wędzonych potraw.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku malowania na zewnątrz i tutaj zdecydowanie należy użyć farby żaroodpornej. Farbę można nakładać proszkowo, pędzlem lub pistoletem. Każda forma zabezpieczy na dłuższy czas piecyk przed korozją. Farby żaroodporne muszą mieć idealnie przygotowane podłoże do malowania. Przed nałożeniem farby należy idealnie oczyścić oraz odtłuścić malowaną powierzchnię.

Farby nadające się do pomalowania wędzarni znajdą Państwo w sklepie Pan Kornik.

Farby olejne lub inne antykorozyjne niestety nie wytrzymają wysokich temperatur i spłyną podczas kontaktu z wysoką temperaturą z malowanej powierzchni.

Paleniska wykonane ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej nie wymagają malowania.