Gdzie możemy postawić wędzarnię ogrodową?

Przenośną wędzarnię ogrodową możemy postawić niemal wszędzie. Jednak trzeba pamiętać o mądrym postawieniu wędzarni, szczególnie murowanej. Każda wędzarnia przydomowa nie może znajdować się zbyt blisko okien, aby dym nie przedostawał się do domu. Jednak warto zachować taką odległość, aby przenoszenie wędzonek z wędzarni do kuchni nie było problemem. Trzeba również sprawdzić, czy dym wędzarniczy nie będzie przeszkadzał sąsiadom. Warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce wiatr jest przeważnie od strony zachodniej, dlatego ten kawałek ogrodu powinniśmy osłonić, sadzając wysokie krzewy, czy stawiając wysoką osłonę w formie płotu.

Wędzarnia najlepiej spełni swoje zadanie w kąciku ogrodu. Powinna być oddalona od budynków co najmniej o 10 metrów, nie wolno jej stawiać w pobliżu łatwopalnych traw, krzewów oraz drzew. Jeżeli w naszej wędzarni mamy otwarte palenisko, nigdy nie zostawiajmy w nim żarzących się węgli.

Wędzarnia w ogrodzie a przepisy

Jeżeli we własnym ogrodzie chcemy postawić małe obiekty murowane typu wędzarnia ogrodowa, czy altana, nie musimy mieć pozwolenia na budowę. Jednak nie zwalnia nas to z powiadomienia powiatowego wydziału architektury i budownictwa lub gminnego inspektoratu o chęci postawienia takiej budowli na działce. Co ważne, do dostarczanych dokumentów musimy dodać kopię aktu własności działki. Dopiero po upłynięciu 30 dni od dostarczenia zgłoszenia i braku sprzeciwu ze strony urzędu, możemy rozpocząć budowę murowanej wędzarni ogrodowej.

Wędzarnia ogrodowa drewniana, czy murowana?

Za wędzarnią ogrodową drewnianą stoi jej mobilność. Możemy zabrać ją wszędzie: do swojego przydomowego ogrodu, na ogródki działkowe (o ile pozwala na to regulamin), czy w miejsce, gdzie łowimy ryby i tam możemy je od razu uwędzić. Wędzarnia drewniana przenośna jest zazwyczaj lekka, nie ma zbyt wielkich gabarytów. Możemy ją postawić, gdzie chcemy, byle dym nie przeszkadzał nam i sąsiadom. W tej wędzarni nie musimy korzystać ze zwykłego paleniska, możemy podpiąć pod nią również generator dymu, w którym będą tlić się zrębki. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na bieganie po urzędach.

Wędzarnia murowana, czy murowany grill wymaga od nas większego poświęcenia i czasu. Największą zaletą jest wytrzymałość na warunki atmosferyczne i trwałość. Taka wędzarnia jest przeznaczona dla prawdziwych pasjonatów, którzy bardzo często wędzą mięso, ryby czy sery w dużych ilościach. Pamiętajmy, że powinien być postawiony minimum 4 metry od granicy działki.

Jeżeli szukasz dla siebie najlepszej wędzarni, sprawdź, jakie propozycja znajdziesz w sklepie Pankornik.pl Oferujemy wędzarnie drewniane ogrodowe, drewno do wędzenia, generatory dymu, a także wędzarnie elektryczne. U nas znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do wędzenia. Zapraszamy!