Ostatnie artykuły

Wędzarnia drewniana jak wędzić prawidłowo ryby

Wędzarnia drewniana jak wędzić prawidłowo ryby

JAK WĘDZIĆ W WĘDZARNI DREWNIANEJ

Jeśli zastanawiacie się nad wyborem wędzarni drewnianej, jak najbardziej polecamy wędzarnię drewnianą, która idealnie izoluje ciepło, jak również ładnie będzie prezentować się w waszym ogrodzie. Może być wykonana z drewna liściastego, jak również iglastego. Trzeba jedynie pamiętać do samego procesu wędzenia używać drewna liściastego olchy, buku lub drzewna z drzewek owocowych. Proponujemy zaimpregnowanie z zewnątrz wędzarni, co wydłuży jej trwałość.
Jeśli posiadasz, zakupioną u nas wędzarnie możesz zacząć działać. Znajdź odpowiednie miejsce w swoim ogródku ustaw ją na czystej, płaskiej powierzchni, która nie będzie łatwopalna.
Większość z was pisze do nas jak szybko rozpalić ogień w palenisku, oczywiście używając zapałek i małych dobrze rozdrobnionych kawałków drewna [Łyczyna lub rozpałki]. Jeśli uda się nam pomyślnie rozpalić w palenisku, wygrzewamy naszą wędzarnię przez godzinę w temperaturze ok 50ºC-60ºC co usunie nadmiar wilgoci, jaki mógłby znajdować się w wędzarni. Osuszone produkty możemy wówczas włożyć do naszej wędzarni i zacząć proces dymienia, dokładające do paleniska większe kawałki drewna. Temperaturę w wędzarni kontrolujemy za pomocą drzwiczek w palenisku, jak i uchylaniem daszku. Jeśli mamy za niską temperaturę w komorze wędzenia należy uchylić daszek i drzwiczki w palenisku, w przypadku za wysokiej temperatury musimy ograniczyć dopływ tlenu poprzez przymknięcie drzwiczek w palenisku. Nikt nie mówił, że będzie lekko, ale efekt będzie zadowalający.

JAK WĘDZIĆ RYBY W WĘDZARNI DREWNIANEJ

Zajmiemy się tematem wędzenia ryb w wędzarni drewnianej zarówno elektrycznej model A150+ oraz tradycyjnej z paleniskiem bezpośrednim, jak i paleniskiem oddalonym od komory wędzarniczej.
Pewnie zastawiacie się co jest lepsze, zależy dla kogo?
W wędzarni elektrycznej wszystko dzieje się automatycznie a smak nie różnił się od wędzenia w wędzarni tradycyjnej. Jednak wygląd waszych produktów za każdy razem wyjdzie idealnie. Plusem tego rozwiązania jest to, iż nie musicie cały czas kontrolować temperatury. Po ustawieniu odpowiedniej temperatury kontrolujecie ilość opału w tym przypadku zrębek wędzarniczych, które dosypujecie do specjalnie dostosowanego w tym celu dymogeneratora. Stała temperatura skraca proces wędzenia. Proponujemy ten model w komplecie z osuszaczem, co jest bardzo istotne w procesie wędzenia.

W przypadku wędzarni tradycyjnej z bezpośrednim paleniskiem model solidnej premium 100 cm idealny do wędzenia ryb o różnej długości zarówno długich, jak i krótkich. Przy tym modelu należy zwrócić uwagę na umiejętność rozpalenia samego paleniska. W palenisku powinniśmy uzyskać żar i unikać żywego ognia. Najbardziej ta wędzarnia sprawdza się przy wędzeniu na zimno. Przeznaczona jest dla osób, które mają doświadczenie w samym wędzeniu.

W modelu wędzarni drewnianej solidnej premium 100 cm z paleniskiem oddalonym od komory wędzarniczej również idealna do wędzenia ryb i innych wyrobów. Sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i dla osób z dużym doświadczeniem.

Do wędzenia nadają się zarówno ryby świeże, jak i mrożone. Wyróżniamy dwa rodzaje wędzenia ryb: na zimno i na gorąco.

Przygotowanie samej ryby.

Surową rybę oczyszczamy od środka, a z zewnątrz usuwamy łuski, następnie dokładnie ją opłukujemy pod bieżącą wodą. Sposób przygotowania zależy również od wielkości ryb, gdyż mniejsze będziemy wędzić w całości, a większe możemy pokroić na tzw. dzwonki. Kolejny krok to solenie samej ryby, które nadaje rybie smak i pozbawia zapachu. Mamy również dwie metody solenia zarówno na sucho, jak i na mokro.
Przygotowanie solanki
Metoda solenia na sucho polega na nacieraniu ryby, solą z każdej strony i pozostawieniu w chłodny miejscu na ok. 12 godzin.

Metoda solenia na mokro polega na przygotowaniu odpowiedniej solanki dlatego przed jej wykonaniem najlepiej zważyć ilość przygotowanego produktu, wówczas będziemy mieli pewność, ile solanki potrzebujemy. Rozpuszczamy 90 gram. soli w 900ml wody i na 1 kg ryby stosujemy 1 litr solanki, wówczas mamy stężenie 9-procentowe. Temperatura solanki powinna być w granicach od 4ºC do 8ºC. Wkładamy do większego naczynia przygotowane ryby i zalewamy solanką. Odstawiamy w chłodne miejsce na ok. 12 godzin.

Przygotowanie do wędzenia

Po upływie wyżej wymienionego czasu wyjmujemy ryby z solanki i opłukujemy w zimnej wodzie, aby pozbyć się nadmiaru soli. Zawieszamy ryby na haczykach lub odpowiednio wiążemy sznurkiem. Poddajemy je procesowi osuszania, co jest podstawą do udanego wędzenia naszych ryb.
Pozostaje nam wybór metody wędzenia.

Wędzenie na zimno w wędzarni drewnianej

Ten proce jest zdecydowanie dłuższy od 12 do 18 godzin, temperatura wędzenia 16ºC -20ºC.

Wędzenie na gorąco ryb w wędzarni drewnianej
Ryby wcześniej osuszone wkładamy do wygrzanej wędzarni. Czas wędzenia zależy od rozmiaru naszych produktów mniej więcej od 2 do 3 godzin w temperaturze 50ºC - 60ºC, następnie opiekanie w temperaturze 70ºC do momentu, aż ryba w wewnątrz najgrubszej jej części osiągnie ok. 68 - 70ºC.

Polecana przez nas wędzarnia idealna do wędzenia ryb na zimno wędzarnia solidna premium 100 cm z oddalonym paleniskiem.

WĘDZARNIA Z BEZPOŚREDNIM PALENISKIEM - KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ

Zaletą jest optymalna wysokość zarówno do wędzenia krótkich, jak i długich ryb. Solidne wykonanie, wzmocniona konstrukcja, mobilna i praktyczna.


Do wędzenia na gorąco polecamy wędzarnię elektryczną model A150+

WĘDZARNIA ELEKTRYCZNA A150+ - KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ

ze względu na
małe zużycie prądu, prostą obsługę, optymalną wielkość.

Polecamy również wędzarnie dedykowaną tylko do wędzenia na zimno w bardzo atrakcyjnej cenie:

WĘDZARNIA OGDODOWA NA ZIMNO - KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ

Opublikowany w: Poradniki

Zostaw komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką Prywatności tego sklepu oraz użyciem plików Cookie.