Ostatnie artykuły

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie?

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie?

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie?

Aranżując ogród chcemy by zawsze wyglądał tak samo dobrze. Wymaga to sporego nakładu pracy szczególnie jeśli decydujemy się na drewniane meble ogrodowe. Drewno, które nie zostało zabezpieczone przez producenta narażone jest na działanie czynników atmosferycznych lub insektów. Musimy zadbać o nie na własną rękę, by chronić przed wilgocią, słońcem, grzybami i owadami. Na rynku jest dostępna cała gama produktów pomocniczych.

Jaki impregnat do drewna wybrać?

W celu zabezpieczenia drewna możemy wybrać impregnat lub oleje do drewna. Niektóre środki do impregnacji zawierają domieszki wosku. Tworzą one wodoodporną powłokę, która sprawia, że drewno ma równą i gładką powierzchnię. Dostępne są także lakiery i lakier bejce w dwóch rodzajach – wodne i rozpuszczalnikowe, dobierane w zależności od tego, jaki produkt chcemy zabezpieczyć.

Impregnaty do surowego drewna.

Skład substancji w nich zawartych zapobiega rozwojowi pleśni i innych grzybów oraz owadów. Chronią drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Impregnaty można stosować wyłącznie na drewno surowe, niczym wcześniej niemalowane. Oprócz funkcji ochronnej, pełnią funkcję estetyczną, a także zawierają barwniki, które pochłaniają promienie UV i zabezpieczając drewno przed szarzeniem. Cała gama barw, pozwala pomalować drewno na jeden z drewnopodobnych kolorów z widocznym rysunkiem słojów.

Oleje do drewna .

Powstają na bazie oleju roślinnego. Podobnie jak impregnaty, zabezpieczają drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, a co za tym idzie – przeciwdziałają jego rozsychaniu się i pękaniu. Odświeżają również powierzchnie malowanych elementów i zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Drewno zabezpieczone wyłącznie olejem należy regularnie odświeżać, powinno być nim malowane każdego roku na wiosnę.

Jak zabezpieczyć wędzarnię drewnianą?

Jako producent wędzarni ogrodowych doskonale wiemy jak bardzo użytkownikom zależy na trwałości produktów, a także estetycznym wyglądzie. Najczęściej wędzarnie trafiają do ogrodów, pięknie zagospodarowanych, a nasze wyroby stanowią ich wypełnienie. Mamy kilka propozycji w jaki sposób możecie chronić swoje wędzarnie drewniane, a także wędzarnie metalowe.

W naszej ofercie znajdziecie wiele modeli wędzarni , różne dodatki, akcesoria wędzarnicze, a także kilka dostępnych metod zabezpieczenia. Jedną z propozycji jest opalenie surowego drewna.

Można powiedzieć, że jest to metoda naturalna, bezpieczna dla wędzonek oraz nadająca drewnu ciekawy wygląd. Jednocześnie jest to metoda najmniej inwazyjna i niestety nie chroni drewna w 100%. Jeśli nie chcecie dużo inwestować, a posiadać naturalnie zabezpieczoną, dobrze wyglądającą wędzarnie polecamy opalenie. Sposób ten oferujemy jako bezpłatny dodatek do każdej wędzarni ze świerku skandynawskiego. Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy kupujecie wędzarnie z drewna olchy. Drewno olchy doskonale sprawdza się jako materiał do budowy. Jako, że to drzewo liściaste jest jednym z najbardziej pożądanych surowców wśród osób pasjonujących się wędzeniem. Do tego gatunku drewna zalecamy impregnaty przeznaczone do wędzarni, zdecydowanie bardziej niż opalanie.

Impregnaty do drewna, co najważniejsze z przeznaczeniem do wędzarni. Jest to dość istotna kwestia jeśli wędzarnia faktycznie ma spełniać funkcje gastronomiczne nie tylko dobrze wyglądać.

Powinny być dostosowane do kontaktu z żywnością, by podczas wędzenia, kiedy temperatura jest wysoka, nie ulatniały się szkodliwe substancje. Impregnat można stosować do każdego gatunku drewna świerku jak i olchy. W naszym sklepie zapewniamy zabezpieczenie wędzarni poprzez impregnację w wybranym kolorze. Bardziej wymagającym polecamy kombinację opalania i impregnatu. Podwójne zabezpieczenie oraz intensywny kolor z zaznaczeniem drewnianych słoi.

Kolejną propozycją jest olejowanie, które również świetnie komponuje się z opaloną strukturą drewna świerku. Nasiąknięte drewno jest doskonale zabezpieczone przed wilgocią. Stosowany olej lniany jest środkiem ekologicznym, który od dawna był używany w stolarstwie. Zapewnia trwałość, chroni przed działaniem czynników pogodowych oraz uszkodzeniami mechanicznymi, daje efekt dekoracyjny.

Metalowe elementy wędzarni najkorzystniej jest pomalować farbą żaroodporną, do wysokich temperatur. Jak z każdym produktem polecamy te ze sprawdzonego źródła. Farby, które stosujemy przechodzę tysiące testów miesięcznie przy każdym wędzeniu naszych klientów. 

Wybór metody zależy od właściciela wędzarni. Mimo wszystkich dostępnych opcji należy pamiętać , że nawet wędzarnia ogrodowa zabezpieczona impregnatem nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Jeśli chcecie by służyła Wam długie lata należy chronić ją przed opadami oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Oczywiście, wędzarnia podczas wędzenia może być postawiona w dowolnym miejscu , a przy dłuższy nieużytkowaniu najlepiej schować ją chociażby na taras czy pod zadaszoną część ogrodu. Doskonałym rozwiązaniem są także pokrowce na wędzarnie, które już niedługo pojawią się w naszej ofercie.

Opublikowany w: Poradniki

Zostaw komentarz